fallback

ЕК води процедура срещу България заради директива за инвестиционните посредници

Бюджетната комисия прие поправки в закона, въпреки че според инвестиционната общност те не са съобразени с мащабите на българския пазар

18:00 | 05.02.15 г. 5

Европейската комисия (ЕК) е стартирала наказателна процедура срещу България заради забавяне при въвеждането на евродирективата за контрола на инвестиционните посредници. Това каза Цветанка Михайлова от дирекцията „Държавен дълг и финансови пазари” на Министерството на финансите на днешното заседание на парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Срокът за транспонирането на текстовете е изтекъл в края на 2013 г. Законодателните промени в Закона за пазарите на финансови инструменти са били внесени за разглеждане в средата на миналата година, но заради разпускането на предишното Народно събрание и смяната на правителствата се гледат чак сега.

Поправките бяха приети на първо четене от народните представители. Вчера законопроектът мина и през парламентарната икономическа комисия, която е участваща в законодателния процес.

Законопроектът вече си спечели неодобрението на инвестиционната общност заради сериозното завишаване на санкциите за нарушения, които според тях не са съобразени с мащабите на българския капиталов пазар. Опасението пак беше изразено от председателя на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) Любомир Бояджиев, а Цветанка Михайлова призна, че действително авторите на законопроекта са решили директно да приложат директивата.

Бояджиев подчерта също така, че се вменява и на Комисията за финансов надзор (КФН) да контролира борсовите посредници за „изпиране” на „мръсни” пари, което в момента се осъществява от ДАНС. Подобни функции на финансовия регулатор изобщо не са разписвани в законодателството, което регламентира дейността му, посочи той и поиска един орган да поеме тази функция.

Бояджиев подчерта, че няма инвестиционен посредник, който да оцелее, ако му се наложи да плаща санкция в размер от 10 млн. лева, каквито са предвидени в законопроекта. За физическите лица глобите могат да достигнат до 5 млн. лева.

Инвестиционната общност настоява също така да се въведат конкретни срокове, в които посредниците, при които регулаторът е установил проблем, застрашаващ интересите на инвеститорите, да отстранят нередностите. В текстовете е записано, че срокът се определя от Комисията, което според Бояджиев е предпоставка за вземане на субективно решение.

Комисията също така ще може да свиква общо събрание и/или заседание на управителните и контролни органи на посредници, да спира търговията с определени финансови инструменти, да назначава квестори, да поиска налагане на запор върху имуществото им, да задължава посредниците да променят вътрешните си правила да ограничава дейността им и т. н.

На регулатора се дава право и да приложи мерки спрямо инвестиционен посредник, ако може да предположи, че в следващите 12 месеца той може да извърши някакво нарушение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:25 | 14.09.22 г.
fallback